
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.1 % |
| Length | 2.92 mm |
| Width | 1.3 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Temperature Coefficient | 100 ppm/°C |
| Height | 1.22 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Output Current | 12 mA |
| Output Voltage | 1.225 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Output Current | 12 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Reference Type | Shunt |
| Cathode Current | 65 µA |
| Min Output Voltage | 1.225 V |
| Max Output Voltage | 1.225 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Shunt Current | 12 mA |
| Initial Accuracy | 0.1 % |
Stock: 1638
Distributors
pcbx
Unit Price$1.31491
Ext.Price$1.31491
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.31491 | $1.31491 |
| 10 | $1.08605 | $10.86050 |
| 25 | $0.98252 | $24.56300 |
| 50 | $0.88886 | $44.44300 |
| 100 | $0.80413 | $80.41300 |
| 300 | $0.77175 | $231.52500 |
| 500 | $0.74069 | $370.34500 |
| 1000 | $0.71188 | $711.88000 |
